Rok 2017 ještě zdaleka neskončil a ve fotbalových Jedomělicích se tak trochu bojí, co jim osud letos ještě dalšího nachystá. V tomto smutném letopočtu přišel klub o důležitého člena, ale také přišel výsledkově nejhorší půlrok za poslední léta. Nyní již můžeme říci, že po báječném podzimu, jsme byli svědky nejen výkonnostního zmaru, ale hlavně „odevzdanější“ nálady celého týmu. Robert Nedvěd jako trenér a důležitý článek vedení nese hlavní odpovědnost za sportovní úsek týmu mužů. Otevřeně pro náš web vysvětluje a zároveň přiznává chyby, kterých určitě nebylo málo. Ihned vzápětí ovšem nadšeně hovoří o nových impulsech a nastaveních, které na náš oddíl od nového ročníku čekají.

Roberte jaké jsou příčiny nepovedeného jara?

Tak můžeme se bavit o konkrétních zápasech, selháních či špatných rozhodnutích a podobně. Rozhodně je toho více, ale dle mě je problém hlubší. A určitě nejde jen o nepřipravenost, čili trénink. Co si pamatuji, tak za mého působení v JEDO se nikdy extra netrénovalo, ale vždy byl kádr mnohem více semknutý. Ať už to bylo tím, že tým nebyl tak široký nebo jakousi postupovou horečkou a euforií – nevím. Poslední dva roky s působením v I.A třídě měli výkony jednoznačně sestupnou tendenci. V tomto ročníku, snad až zázračný podzim, vystřídalo kruté jarní vystřízlivění. Navíc neúčast a následné tragické odejetí Milana Glawa zamávalo snad se všemi důležitými členy naší organizace.

Kádr nebyl semknutý. Máme rozumět, že netáhl za jeden provaz? Došlo i na konfliktní situace?

Každý z hráčů si musí sáhnout do svědomí sám. Já za sebe musím přiznat že ho čisté nemám. Všichni čas od času řešíme nějaké osobní starosti a je na nás kolik času jsme ochotni a schopni obětovat svému koníčku. A já prostě víc času a chuti nenašel, nešlo to. Navíc to souvisí i s tím, že jsem si toho „naložil“ moc. Co se týče hráčů, oni tyhle věci dobře vycítí a dá se říci i zneužijí. Nechtěl jsem záměrně jít s nikým do konfliktu, neměl jsem sílu ani čas řešit další problém. Přitom dobře vím, že spousta situací si žádala rázný zásah! A tak se svým způsobem jaro jen dohrávalo. Dá se říci bez emocí, a tak trochu i bez chuti. 

Určitě nebude ten hlavní důvod neúspěšného půlroku jenom v Tobě?

To jistě ne. Jen přiznávám svůj díl viny. Druhým dechem musím ale dodat, proč se bavíme vlastně o neúspěšném půlroku? Po druhé v řadě jsme dokázali zachránit nejvyšší soutěž, která se kdy v Jedomělicích hrála. Cíl jsme splnily vždy a s předstihem. Ročník jsme zakončili debaklem to ano, ale já vidím dvě zvládnuté sezóny v I.A třídě, které ční nade vše. Do teď musím spoustě lidem vysvětlovat, proč to dobrovolně balíme. Že některé oddíly se snaží o postupy marně a léta. My jsme se dostali nahoru strašně rychle, a tak nějak bez většího chtění. Dokázali jsme, že jde fotbal dělat v malém klubu bez větších peněz (bez silného sponzora v zádech) i na krajské úrovni. 

To nikdo nepopírá. Jen bychom se rádi vrátili konkrétněji k důvodům výsledkově slabšího jara. Proč měli klíčový hráči špatnou formu?

A kdo jsou klíčoví hráči? Pro mě jsou to všichni, kteří jsou v kádru. Jasně někdo má fotbalovější kvalitu větší, jiný menší, ale dohromady jsme jeden celek a vždy jde vše nahradit týmovou organizací a bojovností. Ale musí se chtít. Musí tam být touha a zodpovědnost. To vše chybělo. To bylo zásadní! Myslím si, že momentálně také tým prodělává určitý přechod. Mladší hráči (Zahradník, Hora a Knotek ml.) se stávají pro tento klub stěžejními a na jejich výkonosti (zatím určitě kolísavé) bude stát budoucí výsledek.

Takže někteří neměli motivaci, neboť třeba tušili, že Sokol Jedomělice stejně v příštím roce přihlásí I.B třídu?

Možné to je. Jak jsem již říkal atmosféra nebyla ideální z různých důvodů. Možná jsme měli i více říznout v zimě do kádru. Okysličit mužstvo. Kostra tohoto nejúspěšnějšího týmu jedomělické historie je pospolu už opravdu dlouho. Jednoznačně to chce změnu a ta také přijde. 

Dobře. Pojďme tedy dále. Můžete přiblížit fanouškům jaké změny mohou očekávat?

V rámci nejužšího vedení klubu jsme si vyhodnotili, že do B třídy půjdeme s novým realizačním týmem, že končíme s modelem hráč-trenér. Moje role byla stejně víceméně vždy spíše taková manažerská. Určitě také půjdeme do soutěže s užším kádrem. Chceme, aby se cítili vytížení všichni jeho členové.

Nový realizační tým – to máme chápat, že se jedná i o novém hlavním trenérovi? 

Samozřejmě. Mohu prozradit, že nový kouč byl již osloven a nabídku přijal. Momentálně řešíme zbytek trenérského týmu. V nejbližší době samotná jména předseda klubu jistě zveřejní.

Jaký bude pohyb v kádru?

O „volné přestupy“ odešel jen Průcha, který už s námi stejně nebyl minimálně půl roku. Dle dohody se vrátí Michal Buzek zpět do Přední Kopaniny a Petr Jindra s největší pravděpodobností ukončí též své působení u nás. Honza Charvát oznámil „snad jen dočasný“ konec kariéry, stále totiž doufám že nám v budoucnu ještě pomůže. Roman Vyšata zvažuje své pokračování. Zde s napětím čekáme na Romanovo rozhodnutí, na které bychom museli případně zareagovat. Ostatní pokračují. Navíc se konečně zapojí zpět Petr Kubenka a to dokonce v roli hráče. S velikou radostí mohu potvrdit také avizovaný přestup Josefa Pospíšila ze Slaného (brankář, který krátce v JEDO působil) a Jiřího Pospíšila z Hrdlíva. V současné době jednáme ještě s jedním prověřeným kvalitním ofenzivním hráčem, ale musíme počkat také na případné schválení či přání nového trenérského týmu.

Takže se můžeme těšit na nadšenější – výraznější fotbalový projev?

Je jasné že s A třídou proti nám stála jiná mužstva. Když už ne zrovna třeba tak fotbalová, tak minimálně o poznání lépe kondičně vybavená. Aby také ne, když soupisky většiny týmů zdobí mnohem mladší ročníky. Třeba Petr Laštůvka se na hřišti potkával s o třicet let mladším protihráčem (a přesto si Lašty dokázal poradit). Museli jsme uzpůsobit taktiku a vycházet z nižšího postavení, aby nedopadlo více zápasů, jako ten poslední v Podlesí. Což chápu, že pro diváka nebyla ta pravá podívaná. Možná i proto nám klesla návštěvnost. Rozhodně chceme hrát odvážněji.

Nebude problém opět s motivací, když se přihlásila nižší soutěž?

Toto téma jsme hodně diskutovali a vysvětlovali proč tak činíme. Z mého pohledu je B třída pro nás mnohem atraktivnější! Navíc se jedná o velmi kvalitní soutěž s mnohem lepší dojezdností. Absolutně to není ale o tom, že bychom si teď mysleli, že jdeme níž, tak teď budeme zase vyhrávat.

Navíc spousta derby zápasů…..

To ano. Na to se moc těším. Pro mě osobně ale derby znamená úplně něco jiného. Celý život se JEDO poměřují s okolními vísky typu Tuřany a Pozdeň. To jsou – by byla derby! Na to si budeme muset asi ještě počkat, ale je to jen známka toho, kam se fotbal u nás posunul. Sokol Jedomělice historicky vždy pendloval mezi nejnižší a druhou nejnižší soutěží v zemi a nyní se vlastně bavíme zda A nebo B třída 🙂

Pravda. Asi až historie ukáže, co vše se podařilo…..

Několik velmi příjemných ohlasů samozřejmě máme, ale je to takové zvláštní. Neboť v tomto kladenském kraji hraje strašná spousta mužstev na podobné úrovni. Dá se říci od divize dolů. Takže panuje mezi kluby spíše rivalita. Chtělo by to, aby minimálně jeden klub někde v blízkosti (asi ideálně Kladno či Slaný) hrálo nějakou z profesionálních soutěží (první či druhá liga). Pak by se lépe dýchalo nám všem menším…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *