Razantní obměna kádru Sokola Jedomělice!

Nepovedená jarní část právě skončeného ročníku vyvolala v Jedmělicích řadu otázek. Zejména pak situace ohledně hráčského kádru, absencí a tréninku. Mají v klubu vůbec ještě chuť hrát krajskou soutěž? Dává účast v ní smysl? Podnětů k diskuzi dal zpackaný poslední půlrok opravdu hodně. Nejvyšší vedení jedomělického sokola však v dnešním rozhovoru předkládá jasná stanoviska na všechna ožehavá témata. Předseda fotbalové organizace Josef Nedvěd rezolutně stanovil hlavní cíle pro nadcházející období.

Nejdříve pěkně po pořádku. Jak v krátkosti zhodnotit poslední sezónu?

Podzimní část spokojenost. Nový trenér Libor Hovorka s mužstvem v první polovině soutěže obstál. V zimě mě trenéři, zejména pak syn Robert, který má hráčský kádr na starost přesvědčovali, že není třeba tým příliš posilovat. Všichni společně jsme vnímali úskalí v podobě odchodu Vasila Jalaghonia, který splnil očekávání a to minimálně gólově. Riskli jsme to bez jeho náhrady a byla to chyba. Vstřelit branku pro nás bylo nadmíru složité. Hlavní příčinu neúspěchu ale vidím v minimálním tréninku a v zápasové absenci. To vše dohromady prostě nemohlo dopadnout dobře! Současným hráčům to mám hodně za zlé. Podcenili situaci a dle mého názoru zvítězila lenost!

Dle dostupných informací jste se na hráče o rozlučkový večírek hodně zlobil?

Bylo to nutné. Vřelo to a vře to ve mě do teď. Vím že každý má své povinnosti, ale proč tedy fotbal hrají?! Jsou součástí nejen mužstva, které na ně spoléhá, ale také klubu, který jim poskytuje nějaký servis. Peníze si u nás nevydělají, ale jde přeci o jejich koníček. O určitý závazek. Jak by se kluci tvářili kdyby přišli na zápas a nebylo nalajnováno? Nebo kdyby chodili do neuklizených sprch, kabin atd. Dnes už automaticky si každý dá pivo a párek po zápase a my jsme rádi, že alespoň tuto možnost máme, ale také to někdo musí zaplatit přece. Stejně tak jako rozhodčí a provoz klubu. Ať si hráči zjistí kolik se kde platí třeba za příspěvky. U nás vybíráme necelé dvě stovky za rok na člena. Jinde jsou tyto položky tisícové. Stojí to nejen finance ale hlavně úsilí, který oni prostě nevidí a svým přístupem ho totálně znevažují! Těch věcí je strašně moc, ale každý prostě dnes kouká sám na sebe a s tím já mám problém se smířit.

Výtky tedy mířili hlavně k absencím a tréninkům?

Ano. Všem v klubu a asi i všem reálně uvažujícím lidem je jasné, že sportovní dráha malých vesnických klubů je závislá na dané generaci. Nám se sešlo výborné období díky nadstandardním fotbalistům. Stále hrajeme vlastně nadstandardní soutěž na Jedomělice. Nebude to samozřejmě na věky. Bytostně jsem ale přesvědčen o tom, že současný kádr by při větší trénovanosti snadno dosáhl daleko lepších výsledků. Jenže my netrénujeme vůbec! Navíc se nescházíme ani na mistrovská utkání! Vždy jsme se snažili o rodinné prostředí. Vyjít vstříc všem fotbalistům. Podařilo se zřídit dětské hřiště uvnitř sportovního areálu. Materiálně si myslím že jsme také velmi dobře vybaveni a máme hráčům co nabídnout. Jenže co říci, když se z dvacetičlenného kádru přes polovina lidí z utkání omluví? Tohle prostě nejde. Pochopím ztrátu formy, klesající trend výkonnosti tím že kostra mužstva stárne a podobně. Pochopil bych i slabší fyzičku oproti jiným. Jenže my se ani na mistrák nesejdeme!

A proto přichází obměna kádru?

Rozhodně. Podařilo se uvolnit dostatečné množství finančních prostředků na nákup nových borců. Nechceme jen přihlížet jak výkonnostně klesáme níž a níž. Chceme se pokusit s tím něco udělat. Uvidíme jak moc budeme mít šťastnou ruku při výběru. Při příchodu více posil je to vždy ošemetné. Jak si mužstvo sedne, jak se sehraje. Ale stoprocentně nyní budeme v přestupové politice agresivnější. Konkrétní jména, složení kádru a jeho další pohyb Vám v nejbližších dnech lépe představí Robert. Pět nových posil je již podepsáno a o dalších se stále jedná. Odchody nějaké samozřejmě také budou.

Máte tedy stále ještě chuť se rvát v krajské soutěži?

Níže můžeme jít vždycky. Jednou jsme si účast na této úrovni vybojovali, tak ji nechceme bez boje zahodit. Sportovně cítíme, že oproti I.A třídě je tato soutěž pro nás hratelná. Pro obec je to navíc stále výborná reklama prezentovat se fotbalem v kraji. Ovšem chceme předvést v následujícím ročníku důstojnější účast! Snažíme se proto nyní dělat maximum a nechme se překvapit, co z toho bude.

Jaké jsou tedy konkrétní cíle pro další ročník?

Cílem je udržení I.B třídy pro další rok v Jedomělicích. Nechceme hrát samozřejmě o záchranu od prvních kol. Vše ale musí být podloženo alespoň minimálním tréninkovým úsilím a docházkou zejména k zápasům. Jinak pro nás účast v kraji postrádá smysl. K jednomu tréninku týdně se musí umět přizpůsobit každý. Pokud toto neuvidíme, budeme v následujícím roce i v případě záchrany reálně zvažovat přihlášení nižší soutěže. Nyní do toho ale jdeme naplno. Jednáme o posilách, zajišťujeme finančně celý ročník a dále pracujeme na našem areálu. Zkusíme posílit i realizační tým kolem mužstva. Chceme to prostě ještě zkusit a udělat pro úspěšnou sezónu maximum, čeho jsme schopni.

V nejbližších dnech bude zde zveřejněn plán přípravy Sokola Jedomělice. Dále také dojde k představení posil a celkovému přehledu pohybu v kádru. Losovací aktiv krajských soutěží se koná 12.7. na Vinohradech. Po něm bude znám i rozpis mistrovských soutěží.

SLEDUJTE NÁS!