Vážení přátelé,

Rychle se blížící konec roku 2016 přímo vybízí k ohlédnutí  se za klubovými událostmi uplynulého letopočtu. Již v létě po skončení naší první sezóny v I.A třídě středočeského kraje, kdy bylo dosaženo historicky nejvyššího umístění Jedomělic ve fotbalových soutěžích, jsem upozorňoval na skutečnost, že máme možnost sledovat nejsilnější tým v dějinách klubu a zároveň sportovně nejúspěšnější období oddílu kopané. Nyní po první polovině ročníku 2016/17 mohu tyto slova jen a jen potvrdit a zopakovat! 

Po letní reorganizaci mužstev v krajských soutěží jsme uvítali geografické přeřazení. Ač je fotbalová kvalita stabilních účastníků pro nás nové skupiny „A“ o poznání vyšší, tak zejména kratší dojezdové vzdálenosti k venkovním zápasům velmi kvitujeme. Výsledkově se shodnu s hodnocením trenérů a i ve mě převládá určitě pozitivní dojem z podzimního vystoupení. Málo kritiky z mého pohledu zaznělo od trenérů směrem k tréninkové účasti. Musím tudíž důrazně připomenout, že hráči si sami tuto soutěž a s ní spojenou časovou náročnost odhlasovali. Tak jako si celé vedení fotbalového oddílu plní své povinnosti (zajištění klubu finančně, provozně atd.), si je prostě a jednoduše musí plnit i samotní hráči. Navíc v porovnání s ostatními týmy je jeden jediný trénink v týdnu z mého pohledu enormně málo a neúčast jednotlivců, pokud nejsou nějaké vážné pracovní či rodinné důvody, beru jako projev neúcty.

V tomto roce mimo jiné došlo i na avizovanou změnu názvu naší organizace pod níž oddíl kopané spadá. V nejbližší budoucnosti teprve uvidíme jestli přinese třeba i finanční navýšení v rámci přerozdělování prostředků pro menší sportovní spolky. Hlavní zdroje zajištění chodu klubu však musíme rozhodně stále hledat jinde. Jen díky sponzorům a podporovatelům jedomělického fotbalu můžeme hrát takto vysokou soutěž. Naprosto klíčová je pro nás také spolupráce s obcí Jedomělice.

Když se ještě vrátím k létu, kdy poprvé vešel v platnost „volný pohyb hráčů“ i v neprofesionálním fotbale, jsem nucen vyslovit obavy z budoucnosti všech malých vesnických oddílů jako jsme my. Ano, pro „dospělácký“ fotbal je to na amatérské úrovni nesporně přínos, s kterým naprosto souhlasím. Hráč by měl hrát tam, kde hrát skutečně chce a ne po sléze vždy řešit nesmyslné přestupní částky. Bohužel pro mládež v malých vískách jsou tyto regule téměř likvidační. Vývoj malého fotbalisty ve větším klubu je jistě progresivnější, a tak se budou soustředit talentovanější děti především zde. To má také svoji logiku, ale vznikne tím zároveň nedostatek capartů v menších obcích. A hlavně, když později budete chtít získat v dospělosti hráče zpět, musíte kupovat za částky, které znamenají třeba Váš roční rozpočet. U nás momentálně funguje jediný mládežnický tým a už ten se potýká s odlivem hráčů. Podmínkou pro účast v I.A třídě je minimálně jedno takové mužstvo. V případě, že ho nemáte, nebudete od příštího ročníku vpuštěni do soutěže vůbec. Pokud máte jeden tým „malých“ jste povinni doplatit ještě velmi tučné startovné, a tak je stále na pořadu dne otázka, zda raději neinvestovat do jiných věcí (hřiště, zázemí, areál apod.) a hrát třeba „B“ třídu…..

V roce 2017 budeme nadále usilovně pracovat na splnění všech našich vysněných cílů. Sportovně je to překonání výsledkového umístění z minulého ročníku. Rozšíření a omlazení kádru. Zachování mládežnické kopané v Jedomělicích. Dále bychom rádi vybudovali jakési zázemí pro děti, chcete-li dětské hřiště za vzdálenější brankou od hlavní silnice. Nutné budou i další menší stavební úpravy v našem sportovním areálu. Také usilujeme společně s obcí o získání dotace na zrenovování kabiny žáků (v místnosti bývalého „Kačerova“).

Co se týče našeho žákovského družstva je třeba poděkovat paní Hertlové a panu Veselému za nasazení, trpělivost a vedení nejmenších „hvězd“ jedomělické kopané. Kéž by jim elán vydržel co nejdéle. 

Další obrovské díky patří všem členům naší organizace, kteří se provozně podílejí na fungujícím chodu klubu. Díky patří samozřejmě i hráčům, realizačnímu týmu, sponzorům i ostatním podporovatelům našeho oddílu a hlavně všem našim úžasným fanouškům! Díky též všem těm, kteří letos dorazili podpořit náš tým v boji o mistrovské body! Moc si toho vážíme!

Přeji Vám krásné ničím nerušené vánoční svátky a hodně štěstí do Nového roku. 

Předseda

Sokol Jedomělice, z.s.

Josef Nedvěd

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *