Česká pomoc afghánským dětem

Ačkoliv se zdravotní péče v Afghánistánu postupně zlepšuje, stále se v něm najdou tací, pro něž je běžné vybavení a pomoc cenným artiklem. Právě jim se rozhodli pomoci členové 12. polního chirurgického týmu.

Český polní chirurgický tým během svého působení na základně Hamid Karzai International Airport (HKIA) ošetřuje spolu s americkými a australskými kolegy všechny vojáky a civilní pracovníky mise Resolute Support (RS). S postupně se zlepšující situací v afghánském zdravotnickém systému a v souladu s doktrínou spojeneckých sil je předávána odpovědnost a kompetence do rukou Afghánské vlády i v oblasti zdravotnického zajištění místního obyvatelstva.

2_1657

Oproti minulosti je tak v nemocnicích na spojeneckých základnách ošetřováno jen minimum afgánských obyvatel. Proto se členové 12. polního chirurgického týmu (PCHT) rozhodli více pomoci těm, kteří to potřebují nejvíce – afghánským osiřelým dětem a dětem postiženým poruchou sluchu a řeči.

Před Vánoci požádal český polní chirurgický tým své rodiny, příbuzné a známé, stejně jako kolegy, s kterými jeho členové v České republice pracují, zda by nebyli ochotni poskytnout nepotřebné oblečení a boty po svých dětech či mladších sourozencích pro dobrou věc. Zdravotníci požádali, aby nepotřebné oblečení, které by stejně při zimní výměně šatníku skončilo v odpadkovém koši, nevyhazovali, ale místo toho přivezli do Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice v Praze.

1_2053

Místo do koše afghánským dětem

„Výzva se setkala s velkým ohlasem a v ÚVN se během předvánočních dní nashromáždilo nad očekávání velké množství oblečení, obuvi a hraček. Ze zde zřízeného centrálního sběrného místa putovalo a nadále bude putovat získané oblečení do Afghánistánu,“ sdělil podplukovník Tomáš H., anesteziolog polního chirurgického týmu.

Díky velké ochotě a podpoře mnoha lidí a útvarů AČR se již podařilo tento logisticky a organizačně náročný podnik uskutečnit. Zatím je přepravena první část transportu, zbytek bude postupně odesílán. Po doručení na kábulské letiště je oblečení tříděno a doručováno do kábulského sirotčince a do školy pro hluchoněmé děti, která je jediným zařízením svého druhu v Kábulu.

Na organizaci a vlastní realizaci se podílelo velké množství vojáků a zaměstnanců Ministerstva obrany. Velký dík pak čeští zdravotníci směřují Společnému operačnímu centru MO, Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici v Praze, 151. ženijnímu praporu v Bechyni, Centru zabezpečení zahraničních operací a 10. úkolovému uskupení AČR RS. „V neposlední řadě bychom tímto chtěli poděkovat všem dárcům a podporovatelům za pomoc pro dobrou věc,“ doplnil podplukovník Tomáš H.

4_1538

O poskytnutí pomoci samozřejmě referoval i Kladenský deník.

Výstřižek Kábul